TVU – Ohranimo ljudsko pesem

V ponedeljek, 5. 6. 2023, smo na OŠ Loče izvedli še zadnjo delavnico v sklopu Tedni vseživljenjskega učenja, in sicer so nas obiskali Fantje z vasi. Gre za moški pevski zbor, ki deluje že četrto leto. Njihov začetni cilj je bil, da bi s petjem polepšali popoldneve oskrbovancev vseh domov starejših občanov po Sloveniji. Ker so ta cilj dosegli, imajo sedaj pred sabo nov izziv, in sicer da obiščejo čim več lokalnih osnovnih šol in tako ohranjajo ljudsko pesem še med mladimi. Petošolci so pevce lepo sprejeli, bili so navdušeni nad njihovo energijo ter nad izvedbo pesmi, ki so bile lahkotne in zapete iz srca. Njihov vodja, gospod Tone Plevčak, je povedal veliko zanimivih anekdot, ki so se jim zgodile tekom življenja in nastopanja, predvsem pa je mlade nagovoril in jih prosil, naj ne pozabijo svojih korenin in naj nosijo ljudsko pesem vedno v srcu. Njihove ljudske pesmi so nas popeljale na čustveno glasbeno potovanje, ki nas je očaralo in povezalo s koreninami naše kulture. Fantom z vasi smo hvaležni za njihov obisk, za predanost glasbi, predvsem pa za deljenje glasbenih spominov z nami.

Andreja Rečnik, koordinatorica TVU